Güven Villas Logo

Likya Yolu Rehberi Ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Genel
Genel - Likya Yolu Rehberi Ve Bilmeniz Gereken Her Şey
Genel
19 Nisan 2023
Likya Yolu Rehberi Ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Türkiye'de doğa yürüyüşü denilince akla gelen ilk rotalardan olan Likya Yolu, dünyanın en görkemli yürüyüş rotalarından biridir. Bu yüzden Likya doğru adrestir.

dünyanın en görkemli yürüyüş rotalarından biri olup doğa yürüyüşçüleri ve kamp tutkunlarının seyahate çıkmadan önce mutlaka uğranması gereken bir yerdir. Likya yolu boyunca yürürken, doğanın güzelliği sizi zaman zaman şaşırtacaktır. Örneğin daha önce hiç görmediğiniz bir bitki görebilir, daha önce hiç duymadığınız bir kuş cıvıltısı duyabilirsiniz. Bu rota doğanın tam kalbinde ve harika bir deneyim sunuyor. Yol boyunca Akdeniz'in en önemli antik kentlerini, etkileyici doğal güzellikleri, harika doğal manzaraları ve hoş koyları göreceksiniz.

Bilmeyenler için Likya Yolu Türkiye'deki ilk uzun patikadır. 2015 yılında 509 kilometre uzunluğundaydı. O zamanlar Hisarçandır köyünde son buluyordu ancak yeni eklenen güzergahla birlikte uzunluğu 535 kilometreye ulaşarak Geyikbayırı'nda son buluyor. Fethiye'de başlayan ve Antalya'da biten bu tarihi yürüyüş rotası, Teke Yarımadası'ndaki bazı parkurların işaretlenmesi ve haritalanmasıyla oluşturulmuştur.

Likya Yolu Hakkında

Likya Yolu; macera ve tarihi trekking deneyimleri arayan binlerce yerli ve yabancı turistin ilk tercihidir. Dünyanın en iyi 10 yürüyüş rotasından biri olarak seçilen Likya Yolu, o zamanlar antik kentleri birbirine bağlayan bir yol olarak kullanılıyordu. Likya, İngilizce adı "ışık ülkesi" anlamına gelen Likya'dır. Likya uygarlığı, Fethiye ile Antalya Körfezi arasındaki modern Türk yarımadasını kapsayan eski bir alanı kapsamaktadır.

Fethiye'den Antalya'ya uzanan Likya Yolu'nda rotayı takip edebilmeniz için yol tarifi ve yol levhaları bulunmaktadır. Günde ortalama 25 kilometre yol yapan deneyimli bir gezgin, rotasını ortalama 21 günde katedebilir ancak rotasını iyi planlaması gerekiyor. Tüm rotayı tamamlamak için gereken süre fiziksel durumunuza, taşıdığınız ağırlığa, kalış sürenize ve hava durumuna göre de değişebilir.

Likya Yolunda Nasıl Yürünür?

Likya Yolu yürüyüş parkurunun kilit noktalarında sarı işaretler olmakla birlikte 5-10 km aralıklarla asılmıştır. Ayrıca yürüyüşünüz boyunca yol boyunca her 50-100 metrede bir farklı renklerde işaretçiler olacaktır. Yolda kalmak için bu işaretleri doğrultusunda yürüyerek ve bazı yerlerde kırmızı çarpı yürüyüşçüleri yanıltmamak için uyarı bulunmaktadır. Yol boyunca üst üste dizilmiş kayaları da göreceksiniz. Bu taşlara baba denir ve doğru yolda olduğunuzu sembolize eder.

Likya Yolu, toplam uzunluğu 535 kilometre olan Türkiye'nin ilk işaretli uzun mesafe parkurudur. Fethiye'den Antalya'ya giden rota doğu-batı ekseninde çizilmiş olsa da her noktadan yürümeye başlayabilirsiniz. Likya Yolu'nun nereden başladığı sorusu da yürüyüşçülerin en çok sorduğu sorulardan biridir, yürüyüşünüze Fethiye veya Antalya'dan başlamayı seçebilirsiniz.

Yolculuğunuza Termessos'tan başlayabilirsiniz, son yıllarda Likya uygarlığının batı sınırı olarak kabul edilen Amintas'ın kaya mezarları da rotaya eklendi. Ardından Kayaköy'e devam edip Ovacık'a sembolik giriş kapısı olarak kabul edilen Likya Yolu'nun başlangıç ​​levhasına bağlanarak rotanızı oluşturabilirsiniz.

Likya'da Ne Zaman Yürünür?

Akdeniz kıyısında yer aldığı için yazları sıcak ve nemlidir. Likya Yolu'nu yürümek için en uygun zaman kuşkusuz ilkbahar ve sonbahardır. İlkbaharda doğa uyandığında açan rengarenk çiçekleriyle burası bir başka güzel yere dönüşmektedir. Örneğin, Nisan, sıcaklık ve çevredeki yeşillikler için en iyi zamandır. Mayıs ayından itibaren sıcaklık 30 derecenin üzerine çıktığı için yürümek Nisan ayına göre biraz daha zor. Likya Yolu yürüyüşünün bahar mevsimi nisan ve mayıs ayları uygundur. Mayıs ayının sonunda, sıcaklık nedeniyle bahar biter.

Tabii bazı kişiler yazın kısa mesafeler için bu rotayı tercih ediyor. Tatilinizi sadece yaz aylarında yapıyorsanız ve Likya Yolu için yürüyüş yapmaya karar verdiyseniz, yürüyüşünüze sabah erkenden başlayıp, öğleden sonra denizin tadını çıkarmak daha iyidir.

Böylece, bu rota sonbaharda rahatlıkla yürünebilir. Ekim ve Kasım, sıcaklığın nispeten uygun olduğu aylardır, ancak yağmur yavaş yavaş başlar, bu nedenle sonbaharda oraya gitmeyi planlarsanız yağmurluk ve kalın giysiler yanınızda götürmelisiniz.

Likya Yolu'nda Yürüyüş Kaç Gün Sürmektedir?

Likya Yolu'nun yürüyüş bölümünü tamamlamak tamamen sizin planlarınıza bağlı bir deneyim olduğu için yanıtlanması zor bir soru. Günlük ortalama 25 km ile hesaplandığında ortalama 21 gün sürmektedir. Ancak bazı günler yürüme mesafenizi 40 km'ye çıkarabilir, bazı günler ise 6-8 km'ye düşürebilirsiniz. Bu modda Likya Yolu'nu toplam 21 gün yürüyebilirsiniz.

Likya Yolu Yürüyüşü İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Yürüyüşte en önemli şeyin sağlık olduğu düşünülürse, yürüyüş için rahat kıyafetler seçmek çok önemlidir. Ağır bir çanta ile yola çıkmamaya dikkat etmelisiniz. Çadır için pek çok yer olduğunu göz önünde bulundurarak, çadır ve turistik malzemeleri de getirmelisiniz. Yanınızda sadece birkaç öğün yemek alınabilir. Bunların yanı sıra Bol su içmeye dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur.

Yol üstünde, su bulmakta sorun yaşamazsınız. Bu yüzden gereksiz şeyler almamaya dikkat etmelisiniz. Kullanabileceğinizi düşündüğünüz bir ürünü satın almamalısınız. Herkesin getireceği farklı şeyler vardır, ancak bazı temel ihtiyaçlar vardır; Uyku tulumu, Mat, Sırt çanta, Yürüyüş ayakkabısıi Yürüyüş batonları, Rüzgarlık ve yağmurluk, Tişört, Sweatshirt, tayt, eşofman, İç çamaşırı, Çorap Şapka, Terlik, Mayo, havlu, Kamp ocağı, Cep telefonu ve şarj aleti, Düdük, Kibrit, Pudra  gibi ihtiyaçları yanınızda bulundurmalısınız.

Likya Yolu Parkurları

Kısa yürüyüşcüler için uygun, farklı uzunluklarda ve zorluk seviyelerinde 20'den fazla parkur vardır. Kaş - Liman Ağızı - Boğazıcık - Üçağız - Çayağız - Myra - Finike - Karagöz - Adrasan - Çıralı - Tekirova - Roman Bridge - Göynük Yayla - Göynük - Hisarçandır - Çitdibi - Geyikbayırı- Ovacık - Faralya - Kabak - Alınca - Bel - Gavurdağı - Xanthos - Kınık - Akbel - Patara - Kalkan - Sarıbelen - Gökçeören - Çukurbağ.

Bu noktalardan kendinize göre bir parkurunuzu belirleyebilir veya önerilen parkuru deneyebilirsiniz. Yürüyüş parkurları günler sürebildiği için Likya Yolu üzerinde kalmakta fayda var. İster uygun bir yerde çadırınızı kurun, ister yakın lokasyonlardaki otel ve pansiyonları tercih edebilirsiniz.

Likya Yolu İçin Parkur Tavsiyeleri

Olimpos - Adrasan: Yürüyüş, Musa Dağı'na tırmanılarak Adrasan Plajı'na ulaşılmasıyla son bulur. 7 saat sürer.

Olimpos - Çıralı - Ulupınar: Kısa zaman içinde  yürüyüş yapmak isteyenler için en uygun yürüyüş rotasıdır. 5 saat sürmektedir.

Göynük Yayla - Çitdibi: Çok dik yokuşlar nedeniyle en zor parkurların arasında yer alır. Ayrıca Göynük Milli Parkı'nda çadır kurmak yasaktır ve Göynük'te bir otelde konaklamanız gerekmektedir.

Myra (Demre) - Finike: Bu parkurda bulunmak isteyenler 1.800 metreye kadar tırmanmaya hazırlanmalıdır. İlk seferinizse, bu yolu atlamak en iyisidir. İki nokta arasında Alaca Dağları'nı geçmek zorunda olduğunuz için bu zor bir yürüyüş olacaktır.

Karagöz - Adrasan - Çıralı: En çok tercih edilen rotalardan biri. Yürüyüşünüze çok güzel bir doğa içinde yer alacaksınız.

Likya Yolu'nda Bulunan Antik Kentler

Uzun bir parkur yürüyüşüne çıkmaya karar verirseniz, bu nedenle bir yerde mola verere ve doğa güzelliğinin tadını çıkarmak için biraz zaman ayırabilirsiniz. Likya Yolu muhteşem antik kentler ve doğal güzellikler sunar. Aydınlanmış Likya uygarlığı tarihinde önemli bir yere sahip olan Likya Yolu, Kate Clow önderliğinde yıllarca süren keşif çalışmalarının ardından 1999 yılında yürüyüşe açıldı. Bunların yanı sıra, Likya'da Güven Villaları, harika bir tatil için uygun fiyatlarla yüksek kaliteli villa kiralama imkanı sunuyor! Yaz tatilinizin keyfini kiralık bir villada çıkarmak için hemen yerinizi ayırtabilirsiniz.

Kategoriler

Son Yazılar

Whatsapp Destek